Sztuczna inteligencja tu, sztuczna inteligencja tam. Nie wiem jak Wam, ale mi na hasło „AI” robi się już czasami mdło. Niby wiem, że obserwujemy początek zupełnie nowych czasów i możliwości działania zarówno dla nas prywatnie, jak i też dla firm oraz instytucji publicznych. Niby rozumiem, że to, co kiedyś wymagało długich godzin pracy, teraz może być „odfajkowane” w dosłownie kilka chwil. Co z tego, skoro i tak wiem za mało, żeby ze spokojem przyjmować kolejne euforyczne lub apokaliptyczne zapowiedzi różnych „magów AI”?
Właśnie z tego powodu bardzo ucieszyłem się, że Ministerstwo Cyfryzacji wyszło na przeciw moim intelektualnym ograniczeniom i opracowało niewiążące, ale jednak całkiem wartościowe wskazówki jak bezpiecznie korzystać z GenAI w administracji publicznej.
Z wytycznych MC dowiemy się między innymi tego:
- czym jest GenAI?
- jak GenAI może pomóc urzędnikowi w pracy?
- o czym trzeba pamiętać, kiedy korzysta się z GenAI w celach służbowych?
Krótko mówiąc: znajdziemy tu wiele przydatnych wskazówek, które mogą pozytywnie wpłynąć na efektywność pracy urzędników. A że urzędnicy często nie radzą sobie jeszcze z tak „średniowiecznymi” programami, jak EZD, wordem i excelem to już temat na zupełnie inny artykuł…
Przy okazji zapoznawania się z poradnikiem MC dowiedziałem się o istnieniu Portalu sztucznej inteligencji – administrowanej przez resort cyfryzacji strony internetowej. Pierwszy wpis pojawił się na niej już w styczniu 2021 roku, ale widocznie nie był on przesadnie promowany skoro nawet mi, stałemu bywalcowi stron rządowych, nic nie było o jego istnieniu wiadomo.