Choć do rocznicy, nawet tej pierwszej, wciąż jeszcze daleko, chcemy regularnie przedstawiać Państwu krótkie podsumowania działalności Fundacji Sprawne Państwo. A że właśnie dziś mija pół roku od dnia, w którym z Małgorzatą Ziółkowską założyliśmy naszą organizację, prezentujemy nasz dorobek z ostatnich sześciu miesięcy.
Choć osiągnięcia pierwszych trzech miesięcy omówiliśmy już we wpisie podsumowującym pierwszy kwartał, ale tak dla przypomnienia wspomnijmy o nich i tutaj:
- Spotkanie inauguracyjne FSP – 14 maja w Warszawie – na nasze zaproszenie do tego, aby poznać się osobiście pozytywnie zareagowało ok. 40 osób. Po naszym krótkim wprowadzeniu rozgorzała interesująca dyskusja na temat tego, czego potrzeba, aby polska służba cywilna weszła na wyższy poziom w profesjonalnym wykonywaniu zadań państwa.
- Prelekcja dla studentów UJ – 22 maja w Krakowie – na zaproszenie studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie miałem okazję przedstawić im praktyczne aspekty związane z pracą dla państwa w administracji rządowej.
- Uwagi wysłane do pakietu deregulacyjnego MRiT – przy współudziale ze znajomymi urzędnikami opracowaliśmy zbiór propozycji, które – naszym zdaniem – powinny pozytywnie wpłynąć na jakość stosowania przepisów przez organy administracji publicznej (w odpowiedzi na nasze propozycje, w tabeli z odniesieniem do zgłoszony uwag, MRiT zobowiązało się, że zostaną przeanalizowane na etapie prac nad kolejną ustawą deregulacyjną).
- Spotkanie z Szefową Służby Cywilnej – 29 maja w Warszawie – spotkanie przebiegło w bardzo miłej i konstruktywnej atmosferze. Pani minister zaprosiła nas do włączenia się w prace nad zmianami w służbie cywilnej.
- „EZD – klucz do cyfrowej administracji” – od ponad dwóch tygodni publikujemy kolejne artykuły Karola Ciechońskiego, w których dzieli się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze e-administracji.
- Wypowiedź dla Rynku Zdrowia na temat nagród wypłacanych w Ministerstwie Zdrowia – na prośbę red. Polaka skomentowałem dane zawarte w odpowiedzi na interpelację poselską, odnoszące się do wysokości nagród w MZ.
- Petycja wysłana do Prezesa Rady Ministrów ws. zmian w Regulaminie pracy Rady Ministrów – 21 czerwca wysłaliśmy naszą pierszą petycję. Postulujemy w niej organizację spotkań informacyjnych zawsze po uchwaleniu aktu normatywnego obejmującego istotną zmianę dotychczas obowiązujących przepisów prawa.
- Nawiązanie współpracy z Ministerstwem Finansów w zakresie kontroli zarządczej – FSP została zaproszona do współpracy przy planowanych zmianach w systemie koordynacji kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych.
- Promocja służby cywilnej w Niedzieli – na łamach tego katolickiego czasopisma napisałem krótki artykuł, którego celem było zaznajomienie czytelników z podstawowymi informacjami na temat tego czym jest korpus służby cywilnej i jak wielkie ma znaczenia dla rozwoju naszego kraju.
Drugi kwartał okazał się nie mniej ciekawy:
- Wywiad dla Nowego Ładu – 26 czerwca na platformie YouTube ukazała się moja rozmowa z Damianem Adamusem, w trakcie której opowiadałem o służbie cywilnej, o wszystkich korzyściach związanych z pracą dla dobra wspólnego, ale też o problemach, z którymi mierzą się polscy urzędnicy.
- Uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne – 16 lipca wysłaliśmy pismo do Ministerstwa Cyfryzacji. Zgłoszone przez nas uwagi dotyczyły przewidzianej w tym projekcie nowej funkcji pełnomocników do spraw informatyzacji. Postulowaliśmy, aby mieli oni silniejsze umocowanie w swoich urzędach.
- Postulat zmian w zakresie oświadczeń majątkowych urzędników – 19 sierpnia wysłaliśmy pismo do Koordynatora Służb Specjalnych, w którym zwróciliśmy się z prośbą o wprowadzenie zmian do ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
- Promocja służby cywilnej w krakowskim klubie „Dwie Lewe Ręce” – w ostatnią niedzielę wakacji udałem się na spotkanie ze środowiskiem skupionym wokół podcastu „Dwie Lewe Ręce” i opowiadałem tam (a raczej: rozmawiałem) o blaskach i cieniach pracy w administracji rządowej.
- Przeprowadziliśmy obszerną analizę stanu naszej służby cywilnej w oparciu o dane odnoszące się do wybranych kategorii urzędów administracji rządowej – na warsztat wzięliśmy ministerstwa i KPRM (cz. 1., cz. 2.), urzędy centralne (cz. 1., cz. 2.) oraz urzędy wojewódzkie (cz. 1., cz. 2. – wkrótce).
Ponadto w omawianym okresie na naszej stronie internetowej pojawiło się 35 nowy artykułów, a grono obserwujących nasz profil na LinkedIn powiększyło się o prawie połowę w stosunku do końcówki czerwca i obecnie wynosi już blisko 900 osób (o 2.581 obserwujących na platformie X i 30 obserwujących na Facebooku nawet nie wspominając).
Na koniec nie pozostaje nic innego, jak tylko podziękować. Dziękujemy naszym czytelnikom – za wierność i wyrozumiałość (przepraszamy za wszystkie błędy językowe, ortograficzne i gramatyczne). Dziękujemy Karolowi Ciechońskiemu – za konsekwentne dzielenie się wiedzą w obszarze e-administracji. Dziękujemy też naszym darczyńcom, którzy nas doceniają i nam ufają – obiecujemy dalej rozwijać naszą Fundację, a środki przekazywane na nasze konto nam to umożliwiają.
Nieustannie zachęcamy też do wspierania naszej pracy. Będziemy zaszczyceni jeśli osoby, które mają coś ciekawego do powiedzenia w temacie sprawności działania i pracy w administracji publicznej, powiedzą to na naszych łamach. Będziemy szczęśliwi jeżeli ktoś podpowie nam, co możemy robić lepiej (dane do kontaktu dostępne są tutaj). Będziemy też dozgonni wdzięczni jeżeli ktoś dołączy do grona naszych darczyńców (numer naszego konta dostępny jest tutaj). Temat, którym się zajmujemy jest wyjątkowo obszerny, a nasze możliwości czasowe ograniczone. Dodatkowe wsparcie finansowe pozwoli nam bardziej efektywnie realizować cel główny Fundacji Sprawne Państwo – wspierać rozwój Rzeczypospolitej Polskiej.