Praktyka EZD. Metadane kancelaryjne (cz. 2).

Karol Ciechoński By Karol Ciechoński
6 Min Read

Dziś rozpoczniemy wątek metadanych kancelaryjnych niezbędnych przy prowadzeniu spraw w modelu EZD. Instrukcje kancelaryjne, zawierające zapisy o prowadzeniu dokumentacji w EZD, muszą zawierać załącznik określający określający minimalny zakres struktury metadanych dla takich podstawowych obiektów kancelaryjnych jak:

  • przesyłka wpływająca,
  • przesyłka wychodząca,
  • elementy akt spraw nie będący przesyłką (np. pisma wewnętrzne),
  • sprawa.

Określone w załączniku metadane nie są zatem katalogiem zamkniętym, bo szereg metadanych, które są wymagane, aby skutecznie zarządzać dokumentacją wynika też z samych zapisów instrukcji kancelaryjnej i uważny jej czytelnik jest je w stanie wychwycić. Systemy klasy EZD powinny umożliwiać uzupełnianie tych metadanych pracownikom, ale najlepiej, jeśli wspierają ten proces i wręcz wymuszają/pilnują, aby były one uzupełnione (to będzie kluczowe dla późniejszej archiwizacji tej dokumentacji).

Jednak zanim przyjrzymy się metadanym wynikającym z instrukcji kancelaryjnej, dziś wprowadzające „dwa słowa” o innym kluczowym akcie prawnym regulującym obowiązkowe metadane dla dokumentów elektronicznych w ogóle. Chodzi tu o rozporządzenie MSWiA z 2006 r. w sprawie niezbędnych elementów struktury dokumentów elektronicznych. Wymienia ono 14 podstawowych metadanych, którymi powinny być opisywane dokumenty elektroniczne, przy czym 7 jest obligatoryjnych:

  1. identyfikator – jednoznaczny w danym zbiorze dokumentów znacznik dokumentu, który umożliwia jego identyfikację;
  2. twórca – podmiot odpowiedzialny za treść dokumentu, z podaniem jego roli w procesie tworzenia lub akceptacji dokumentu;
  3. tytuł – nazwa nadana dokumentowi;
  4. data – data zdarzenia związanego z tworzeniem dokumentu;
  5. format – nazwa formatu danych zastosowanego przy tworzeniu dokumentu (np. xml, pdf);
  6. dostęp – określenie komu, na jakich zasadach i w jakim zakresie można udostępnić dokument (publiczny/niepubliczny);
  7. typ – określenie podstawowego typu dokumentu (np. tekst, dźwięk, obraz, obraz ruchomy, kolekcja) w oparciu o listę typów Dublin Core Metadata.

Przetwarzając zatem dokument elektroniczny w systemie teleinformatycznym te dane o dokumencie muszą zostać uzupełnione, a często dzieje się to automatycznie (dotyczy to np. identyfikatora, daty, formatu czy typu). Pozostałe 7 metadanych podaje się, jeżeli zostały przypisane do dokumentu w procesie jego tworzenia, przetwarzania lub przechowywania w danym systemie:

  1. relacja – określenie bezpośredniego powiązania z innym dokumentem i rodzaju tego powiązania;
  2. odbiorca – podmiot, do którego dokument jest adresowany;
  3. grupowanie – wskazanie przynależności do zbioru dokumentów;
  4. kwalifikacja – kategoria archiwalna dokumentu;
  5. język – kod języka naturalnego zgodnie z normą ISO-639-2 lub inne określenie języka, o ile nie występuje w normie;
  6. opis – streszczenie, spis treści lub krótki opis treści dokumentu;
  7. uprawnienia – wskazanie podmiotu uprawnionego do dysponowania dokumentem.

Jeżeli zatem dany dokument jest odpowiedzią na inny dokument czy też załącznikiem do innego dokumentu, to mamy do czynienia z metadaną relacji i powinna być ona w systemie odnotowywana, jeżeli tworzymy dokument wychodzący, to musimy uzupełnić metadaną odbiorcy. Jeżeli dokument stanowi cześć akt sprawy to należy uzupełnić metadane: grupowanie i kwalifikacja, gdyż sprawa musi mieć przypisaną jakąś kategorię archiwalną. To ostatnie dotyczy przede wszystkim systemów klasy EZD/EOD, bo wiadomo, że nie każdy system teleinformatyczny pozwala klasyfikować i kwalifikować dokumenty zgodnie z przepisami kancelaryjno-archiwalnymi. Tak samo nie zawsze będzie stosowana metadana opis, język czy uprawnienia.

Rozporządzenie narzuca pewne „ramy” metadanych dla wszystkich systemów teleinformatycznych, które uszczegółowione są w instrukcji kancelaryjnej dla systemów klasy EZD/EOD. W załączniku do instrukcji mamy jednak różne metadane przypisane do różnych kategorii obiektów, więc pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę do właśnie zaklasyfikowanie dokumentu do właściwej kategorii: wpływających, wychodzących czy niestanowiących przesyłki (wewnętrznych). Dopiero po tej kategoryzacji wiemy jaki zestaw metadanych powinniśmy przypisać do dokumentu. To wydawałoby się prozaiczne zadanie, dla niektórych rodzajów dokumentów może być kłopotliwe – bo czy umowa jest dokumentem wychodzącym, wpływającym, a może wewnętrznym? Czy zwrotne potwierdzenie odbioru to przesyłka, czy też element akt sprawy? O ile w modelu tradycyjnym takie kategoryzowanie pewnych pism można pominąć (czy ktoś myślał  o rejestrowaniu zwrotki?), to w systemach teleinformatycznych każdy „obiekt” kancelaryjny musi zostać zero-jednynkowo skategoryzowany (nawet zwrotka!). Od przyjętego rozstrzygnięcia takich dylematów będzie zależeć jaki zestaw metadanych przypiszemy dokumentowi, bo nie może być w systemie obiektu bez metadanych.

Za tydzień już szczegółowo o metadanych kancelaryjnych wynikających z instrukcji kancelaryjnej.


Nazywam się Karol Ciechoński i od blisko 10 lat uczestniczę w procesie wdrażania i rozwijania EZD w Urzędzie Miasta Lublin, aktualnie na stanowisku głównego specjalisty ds. e-administracji. Prowadzę także szkolenia z tego obszaru (EZD, e-Doręczenia, ePUAP, podpisy elektroniczne, e-usługi, przepisy kancelaryjno-archiwalne). W ciągu kilku najbliższych tygodni chciałbym się z Państwem podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem w tym obszarze na łamach strony internetowej Sprawnego Państwa. Osoby zainteresowane zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń. Zachęcam również do śledzenia mojej aktywności na LinkedIn, gdzie zabieram głos w sprawach dotyczących e-administracji.