Forum HR-owców. Kopiuj + Dostosuj + Wklej!

Foto: DSC KPRM
Wojciech Kaczor By Wojciech Kaczor
3 Min Read

W czwartek, 18 kwietnia, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne (już czwarte!) Forum HR-owców. Tematem spotkania było: „Trenerzy wewnętrzni, coaching i mentoring w urzędach”.

Relacja z tego wydarzenia pojawiła się w Serwisie Służby Cywilnej.

Bardzo nas cieszy ta inicjatywa Departamentu Służby Cywilnej, oraz to, że pani Anita Noskowska-Piątkowska, nowy Szef Służby Cywilnej, stawia wyraźnie na kontynuację projektu zapoczątkowanego przez jej poprzednika.

IV Forum HR-owców otworzyła szefowa służby cywilnej Anita Noskowska-Piątkowska. Podkreśliła znaczenie wiedzy, doświadczenia i umiejętności członków korpusu służby cywilnej. Wskazała te cechy jako ogromny potencjał dla administracji, który warto wykorzystać. Zachęciła do otwartości i dzielenia się dobrymi praktykami i rozwiązaniami. Wskazała to jako jeden ze swoich priorytetów.

Po każdej części następowała dyskusja. Uczestnicy opowiadali o rozwiązaniach, które funkcjonują w ich urzędach oraz o wyzwaniach, z którymi mierzą się na co dzień.

Bardzo byśmy sobie życzyli, aby DSC na „Forum HR-owców” nie poprzestawał. Dlaczego nie pomyśleć o cyklicznym „Forum Dyrektorów Generalnych”? W końcu „Szef Służby Cywilnej realizuje zadania określone w ustawie przy pomocy dyrektorów generalnych urzędów”. Czemu nie zorganizować regularnych „Odpraw zarządczych”, jednych na poziomie dyrektorów biur i departamentów, a osobnych dla naczelników wydziałów? Te mogłyby być organizowane online, biorąc pod uwagę liczebność obu grup. Przecież w dużej mierze to właśnie od średniego szczebla zarządzania zależy to, na ile korpus służby cywilnej rzeczywiście profesjonalnie i rzetelnie wykonuje zadania państwa.

Idźmy za ciosem! Dlaczego nie spróbować z „Forum Zamówień Publicznych”? Pracownicy Urzędu Zamówień Publicznych omawialiby w ich trakcie istotne zagadnienia związane z procesem zamówień, a pracownicy komórek zamówieniowych z innych urzędów dzieliliby się swoimi przemyśleniami i wątpliwościami. Czemu nie pomyśleć o „Forum budżetowców” pod przewodnictwem Departamentu Budżetu Państwa w MF? Albo o „Forum Europejskiego Procesu Decyzyjnego”, w ramach którego pracownicy KPRM, MSZ lub Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE tłumaczyliby swoim kolego i koleżankom z innych urzędów co robić, aby skutecznie wpływać na ostateczny kształt unijnych aktów prawnych.

Kontrolę zarządczą w jednostkach sektora finansów publicznych stanowi ogół działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy. Jednym ze standardów kontroli zarządczej jest „Komunikacja wewnętrzna”.

Należy zapewnić efektywne mechanizmy przekazywania ważnych informacji w obrębie struktury organizacyjnej jednostki oraz w obrębie działu administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego.

Co prawda zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej należy do obowiązków ministra w kierowanych przez niego działach administracji rządowej oraz kierownika danej jednostki, ale czemu nie spróbować spojrzeć na działanie naszego państwa szerzej niż tylko przez pryzmat własnego działu lub urzędu? Czemu pozbawiać się szansy na bardziej efektywną i skuteczną pracę na rzecz dobra wspólnego? Czemu nie dzielić się wiedzą, gdy funkcjonują już sprawdzone i dobre metody na propagowanie dobrych praktyk?

Leave a comment